Czy można pływać w soczewkach?

Czy można pływać w soczewkach?

Wydawać się może, że noszenie soczewek pozwala na wykonywanie absolutnie każdego rodzaju sportu bez konieczności zdejmowania ich. W zasadzie jest to prawda, jednakże pływanie i wszelkie inne sporty wodne niestety wymagają od użytkowników soczewek wyjęcie ich. Pływanie w kontaktach niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jakich?

Czy można pływać w soczewkach, niebezpieczny kontakt z wodą.

Same soczewki mogą zostać uszkodzone na skutek kontaktu z wodą, jednakże na dużo większe niebezpieczeństwo narażone są nasze oczy. Pływając w soczewkach, nabawić można się poważnych chorób. Do najgroźniejszej z pewnością należy zapalenie rogówki, które objawia się ostrym bólem, obniżeniem ostrości widzenia, obrzękniętymi powiekami i wydzieliną śluzowo-ropną w worku spojówkowym. Zapalenie to wywoływane jest przez mikroorganizmy żyjące w wodzie, które potrafią przedostać się i przetrwać w przestrzeni pomiędzy okiem a soczewką. Niestety nawet po jej wyjęciu i wyczyszczeniu nie ma pewności co do czystości szkła. Acanthamoeba, czyli mikroorganizm wywołujący zapalenie spojówki, odporny jest na większość systemów dezynfekcji i potrafi przetrwać na soczewce wiele dni.

Baseny, z wodą chlorowaną, nie są bezpieczniejsze niż pływanie w naturalnych zbiornikach wodnych czy morzu. Chlor zabija większość bakterii, jednak dopuszczalna jego ilość nie gwarantuje pełnej czystości wody. Ponadto on sam może prowadzić do uszkodzenia soczewki, powodować podrażnienia oka oraz utrudniać zdjęcie kontaktu. Bagatelizowanie tego faktu jest zwykłym, zbędnym ryzykiem.

Jak chronić oczy?

Prawidłowa ochrona oczu musi w przypadku pływania zaczynać się od zdjęcia soczewek. Powinno się to robić także przed prysznicem i kąpielą w wannie. Jeśli konieczna jest korekcja wzroku podczas uprawiania sportów wodnych, warto pomyśleć o korekcyjnych okularach do pływania. Są one wyposażone także w filtr UV, który dodatkowo ochrania oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Sporty wodne są świetnym i bardzo zdrowym sposobem spędzania czasu. Jednak jeśli na co dzień nosimy soczewki, bardzo ważne jest wyuczenie w sobie nawyku zdejmowania ich przed każdorazowym wejściem do wody.

Najnowsze posty