Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki?

Nie tylko zakładanie, lecz także zdejmowanie soczewek jest czymś, co dla osób bez doświadczenia wydaje się barierą nie do pokonania. Rzeczywiście może się to wydawać z początku nienaturalne, jednak wraz z doświadczeniem zaczynamy wykonywać te czynności automatycznie i nad wyraz sprawnie. Dla tych, którzy jednak wciąż się obawiają, lub nie wiedzą jak się za to zabrać, przedstawiamy kilka wskazówek, które z pewnością znacznie ułatwią Wam ten codzienny obowiązek.

Jak zdjąć soczewki – higiena na pierwszym miejscu!

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności związanych z okiem, należy bardzo dokładnie umyć ręce, a następnie je osuszyć, by żadne pozostałości nie dostały się ani na powierzchnię oka, ani na soczewkę. Kiedy już mamy ten etap za sobą, możemy przystąpić do wyciągania soczewki.

Praktyka czyni mistrza

Dobre oświetlenie może być pomocne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami, a mimo wszystko nie boją się spoglądać na zbliżający się do oka palec. Znacznie częściej i łatwiej jednak po prostu odwrócić wzrok lub spojrzeć w górę. Oczywiście organizm będzie się bronił przed wprowadzaniem ciał obcych do oka, tak jak to robi przy zakładaniu soczewki, dlatego musimy sobie pomóc drugą dłonią. Odpowiednio dla osób praworęcznych – środkowym i wskazującym palcem lewej ręki przytrzymujemy górną i dolną powiekę, a ręką prawą lekko naciskamy soczewkę, próbując doprowadzić do jej wygięcia i komfortowego chwytu. Gdy już złapiemy soczewkę, delikatnym ruchem ściągamy ja ku dołowi. I to wszystko!

Przydatne wskazówki dla początkujących

Jeżeli mimo wszystko mamy problem ze ściągnięciem soczewek, można się poratować tymi sposobami. Wilgoć zdecydowanie pomaga w usunięciu niemal każdego obiektu z powierzchni oka. Przyczepność soczewki jest znacznie wyższa, gdy oko jest wysuszone. Jeżeli delikatne ściśnięcie nie pomaga w złapaniu, można przesunąć soczewkę na białko oka i spróbować uchwycić końcówkę, podczas odgięcia przy ruchu w dół. W przypadku kolejnych nieudanych prób nie warto wpadać we frustrację i pośpiech. Jest to czynność, której po prostu trzeba się nauczyć.

Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie ściągnąć soczewki mimo wielu prób i zaczynamy podrażniać oczy, to warto pamiętać o tym, że zawsze możemy udać się do specjalisty lub na pogotowie, gdzie z pewnością otrzymamy pomoc w tej sprawie.

Image by Freepik

Najnowsze posty