Czy można spać w soczewkach?

Czy można spać w soczewkach?

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, szczególnie po nieplanowanej drzemce w soczewkach. Należy pamiętać o tym, że mimo wszystko jest to środek medyczny i stosowanie go niezgodnie z przeznaczeniem może doprowadzić do wielu groźnych sytuacji i powikłań. Tym bardziej że w grę wchodzi nasz wzrok. Zanim udzielimy ostatecznej odpowiedzi, należy wskazać pewne zasadnicze wskazania dotyczące noszenia soczewek.

Na co uważać podczas korzystania z soczewek?

Przede wszystkim należy pamiętać o higienie, której należy bezwzględnie przestrzegać, decydując się na soczewki. To nie tylko dokładne mycie rąk przed jakimkolwiek kontaktem z oczami, lecz także specjalne płyny, z których musimy korzystać, aby zachować soczewki w dobrej kondycji. Bardzo często, szczególnie na samym początku, wiele osób ma problem z założeniem i zdjęciem soczewek, co może spowodować podrażnienie oka. Zaliczamy taką sytuację do urazu mechanicznego, wynikającego z bezpośredniej winy użytkownika. Zbyt długie noszenie soczewek wysusza powierzchnię oka i może wywołać nawet stany zapalne prowadzących do utraty wzroku, dlatego należy traktować ten obowiązek poważnie.

Przechodząc jednak do tematu tego artykułu, spanie w soczewkach wywołuje następujące konsekwencje – wspomniane wcześniej zapalenie rogówki, opuchlizna, pieczenie i zaczerwienienie oczu oraz problem ze ściągnięciem szkieł, w takim wypadku należy niezwłocznie użyć kropli do oczu i po kilkunastu minutach spróbować ponownie. Są to na tyle nieprzyjemne wydarzenia, że prawdopodobnie skutecznie będą nam przypominały o naszych obowiązkach w przyszłości. Niemniej, mimo tego, iż NIE powinniśmy nosić soczewek do snu, istnieją modele o przedłużonym okresie użytkowania, przeznaczonego do użytku całodobowego. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, które zwiększają przepustowość powietrza, a tym samym zmniejszają zmęczenie oka. Mogą one zostać zalecone przez specjalistę, jeżeli pracujemy w nocy lub mamy tendencje do częstych drzemek. Warto więc sprawdzić jaki typ soczewek jest dla nas najbardziej odpowiedni i wspólnie z lekarzem dobrać skuteczną parę.

Najnowsze posty