Jakie soczewki na astygmatyzm?

Jakie soczewki na astygmatyzm?

Badania wzroku wykazały astygmatyzm? Jeszcze do niedawna oznaczało to codziennie i stałe noszenie okularów. Według wielu badań statystycznych okazuje się, że blisko 50% wszystkich osób z wadą wzorku ma taką bądź inną odmianę astygmatyzmu. Dlatego kwestią czasu było stworzenie soczewek, które będą mogli nosić astygmatycy. Soczewki te nazywane są soczewkami torycznymi.

Czym jest astygmatyzm?

Jest to wada wzroku często występująca w kombinacji z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Jest wynikiem braku symetryczności rogówki. Prawidłowa rogówka jest okrągła, astygmatyczna natomiast silnie zakrzywiona, kształtem przypominając piłkę do rugby. Osoby z tym schorzeniem widzą obrazy niewyraźnie lub są one zniekształcone. Wiąże się to z tym, że promienie nie skupiają się w jednym punkcie siatkówki tylko w dwóch osiach. Wadę tę rozpoznaje się na podstawie podstawowych badań ostrości widzenia.

Soczewki toryczne – nowa jakość życia

Dzięki stworzeniu soczewek torycznych osoby z astygmatyzmem przestały być skazywane na noszenie okularów. Wprowadzenie ich do użytku jest kojarzone z przełomem w leczeniu wady. Szkła kontaktowe korzystają ze szkieł cylindrycznych, które jeszcze do niedawna używane były wyłącznie w okularach. Odpowiednie szlify na szkłach pozwalają załamywać światło pod kątem prostym, dając punktowe odbicie obrazu na siatkówce. W przypadku tych kontaktów tak, jak w każdych innych, istnieje możliwość zakupu tych jednodniowych lub miesięcznych. Ich kształt jest odmienny od kształtu standardowych. Utrzymywanie ich w prawidłowym miejscu jest jednak dużo ważniejszy niż w przypadku tych normalnych. Jakiekolwiek przesunięcia sprawiają, że zmniejsza się jakość widzenia. Ich kształt natomiast przypomina precla w przekroju.

Dobór odpowiednich soczewek jest bardzo trudnym zadaniem, dlatego może być konieczne nawet kilka wizyt u okulisty.

Image by Freepik

Najnowsze posty