Ile kosztują soczewki?

Ile kosztują soczewki?

Wielu z nas często zastanawia się, czy nie warto zamienić dotychczasowych okularów na soczewki kontaktowe. O ile koszt okularów ponosimy jednorazowo, to jednak musimy się liczyć z ich pilnowaniem, konserwacją oraz częstymi odciskami na nosie i skroniach podczas długiego użytkowania. Soczewki z kolei wiążą się ze znacznie większym komfortem noszenia, jednak musimy je wymieniać co określony czas. Oczywiście musimy je także częściej nabywać. Sprawdźmy, ile wyniesie nas ich użytkowanie na przestrzeni miesiąca.

Koszta korzystania z soczewek kontaktowych

Przede wszystkim musimy wyróżnić rodzaje soczewek. Obecnie producenci zgodnie produkują soczewki przeznaczone do noszenia jednodniowego, dwutygodniowego, lub o trzydziestodniowym okresie ważności. Każde z nich charakteryzują się nieco innymi cechami i mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nieoficjalnie jednak mówi się o tym, że najlepszą jakością mogą pochwalić się soczewki używane jednorazowo – co oczywiście przekłada się na ich cenę. W opakowaniu zazwyczaj podawane jest 30 soczewek, co daje nam pełne 15 dni użytkowania. Za taką przyjemność zapłacimy od około 40 do 100 złotych w zależności od marki. Jeżeli korzystamy z nich cały miesiąc, to należy pamiętać o pomnożeniu tej kwoty razy dwa, jednak odpada nam koszt płynu do soczewek z oczywistych względów.

Jeżeli decydujemy się na soczewki dwutygodniowe, to za opakowanie 6 sztuk zapłacimy od około 50 do 110 złotych, co pozwoli nam korzystać z nich przez półtora miesiąca. Należy także wziąć pod uwagę koszta płynu do soczewek – około czterdziestu złotych za niecały litr specyfiku wystarcza na nawet pięć miesięcy, co daje nam jakieś osiem złotych na miesiąc – więc niewiele.

Pozostały nam jeszcze soczewki miesięczne, które możemy otrzymać w cenie od około 25 złotych za trzy sztuki, a w przypadku zakupu sześciu soczewek cena może sięgać nawet 150 zł w przypadku wybrania najbardziej zaawansowanych modeli na rynku. Dodajmy do tego koszt płynu i mamy sprawę załatwioną na cały miesiąc. Musimy jednak pamiętać o codziennej pielęgnacji i odpowiedniej higienie.

Podsumowując – w zależności od wyboru jakości soczewek koszt będzie się wahał, jednak przy wyborze standardowych, niebudżetowych modeli noszenie soczewek będzie nas kosztowało około sześćdziesięciu złotych miesięcznie. Jest to stosunkowo niewielki koszt za całomiesięczną ochronę naszego wzroku.

Najnowsze posty